Jednak Fotografia 4

Przejdź do treści

Menu główne:

Zagłębiowskie Millenium
Zagłębiowskie Millennium było jednym z najbardziej doniosłych wydarzeń w krótkich dziejach katedry w Sosnowcu. Z polecenia Prymasa Polski kardynała Stefana Wyszyńskiego w całej Polsce w 1966 roku obchodzono 1000 lecie chrztu Polski. Po całym kraju jeździł obraz w postaci Kopii Cudownego Wizerunku Pani Jasnogórskiej, nawiedzając kolejne diecezje i parafie. Jak pamiętamy z historii kopia obrazu poświęcona przez papieża została "aresztowana" w początkowej fazie nawiedzania przez władze komunistyczne. Z powodu licznych przeszkód ze strony władz peregrynacja obrazu przeciągała się w czasie. Jednak Stefan Wyszyński, Prymas Polski był nieugięty wobec władz i po Polsce jeździły puste ramy obrazu. Sosnowiec czekał na swój czas i nastąpił on w maju 1967 roku.

Główne uroczystości zaplanowano wbrew władzom w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu. Na te uroczystości przybyło wielu biskupów z Diecezji Częstochowskiej i z całej Polski. Przybyło wtedy do Sosnowca również dwóch znamienitych gości w postaci Prymasa Polski Stefana Wyszyńskiego i arcybiskupa krakowskiego Karola Wojtyły, późniejszego Papieża Jana Pawła II. Uroczystości trwały dwa dni.

Niestety ówczesne władze państwowe były przeciwne, aby w stolicy Czerwonego Zagłębia urządzać tak duże uroczystości religijne. Jednak Stefan Wyszyński nie ugiął się pod presją władz i do uroczystości w Sosnowcu doszło. Nie obyło się bez zamieszek. Utrudniano ludziom dojazd do kościoła. Organizowano inne imprezy w mieście, aby tylko odciągnąć od modlitwy mieszkańców Sosnowca i okolic. Władzom komunistycznym jednak się nie udało. Na uroczystości przybyły wielkie rzesze ludzi. Cały kościół wypełniony był po brzegi wiernymi. Na przykościelnym placu nie było miejsca i na przyległych ulicach też panował ścisk. Wszyscy chcieli się modlić razem z Prymasem Polski.

Były to wielkie chwile Sosnowca i kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Tylu wiernych, co podczas uroczystości milenijnych w 1967 roku parafia sosnowiecka WNMP nigdy wcześniej, ani później nie widziała. To było wielkie zwycięstwo rozmodlonych ludzi pracy z Sosnowca. Wydźwięk słów Stefana Wyszyńskiego w świątyni przyozdobionej malaturą Tetmajera o zabarwieniu patriotycznym, był jednoznaczny i niesamowity. To były dwa szczególne dni historii tamtego kościoła parafialnego, a dzisiejszej już Katedry WNMP w Sosnowcu.

© 2017   Krzysztof Krasnowiecki
    Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego