Jednak Fotografia 4

Przejdź do treści

Menu główne:

Ołtarz Wielki Katedry
 
Ołtarz Wielki, bo trudno o nim inaczej mówić, zachwyca swoim wyglądem i zaraz po wejściu do świątyni przyciąga wzrok. Jest to kopia ołtarza z kościoła krakowskiego pw. Bożego Ciała. Budowa ołtarza trwała długo. Całość została ukończona w 1903 roku. Fundatorami ołtarza byli majstrowie i robotnicy Walcowni Milowice. Świadczy o tym fakcie dedykacja umieszczona w prezbiterium:

 
 
"Na większą chwałę Boga Wszechmogącego i cześć Wniebowziętej Bogarodzicy Ten Ołtarz Wielki ufundowali Majstrowie i robotnicy Walcowni Milowickiej R. P. 1903"

 
 
Jest to ołtarz renesansowy w stylu manieryzmu francusko-niderlandzkiego. Jak można zauważyć jest bardzo bogato złocony i zdobiony. Patrząc dzisiaj na to dzieło możemy zauważyć wspaniałą snycerkę z dekoracją nazywaną przez znawców historii sztuki horror vacui (lęk przed pustką). Ogrom elementów zdobniczych wypełnia szczelnie wielokondygnacyjne dzieło. Dzieła tego dokonał wspaniały artysta Paweł Turbas, krakowski rzeźbiarz, który ozdabiał swoimi pracami liczne kościoły szczególnie w okolicach Krakowa i Olkusza. Inspirowała go szczególnie sztuka samego mistrza Wita Stwosza.

 
 
Patrząc na ołtarz, widać w górnej jego części tablicę z zapisaną inwokacją:

 
 
                                                       "Sanctus, Sanctus, Sanctus, Dominus Deus Sabaoth"

 
 
znajdującą się pomiędzy małymi kolumnami. Nad obrazem ołtarza widzimy dwa anioły, a pomiędzy większymi kolumnami figury patronów Polski: św. Wojciecha i św. Stanisława Biskupa Męczennika. Poza tym widać mnóstwo dekoracji i szczegółów wypełniających całą bryłę ołtarza.
 
 
Kolejnym istotnym i właściwie najważniejszym elementem ołtarza jest obraz namalowany przez Włodzimierza Tetmajera w 1905 roku, na którym widzimy Matkę Bożą wstępującą do nieba. Znawcy malarstwa twierdzą, że obraz ma kompozycję trójstrefową. Artysta prawdopodobnie inspirował się ołtarzem Wita Stwosza z kościoła Mariackiego w Krakowie.
 
 
 
Poniżej obrazu znajduje się równie piękne tabernakulum stojące bezpośrednio na mensie ołtarza. Na drzwiczkach tabernakulum znajduje się płaskorzeźba baranka.
 
© 2017   Krzysztof Krasnowiecki
    Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego